web sitesi güvenliği nasıl sağlanır?

İnternet dünyası tehlikelerle doludur. Bu nedenle her bir web sitesi kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Özellikle de kullanıcılarının bilgilerini saklama ve güvende tutma konusunda başarılı olan web siteleri her zaman bir adım öne çıkarlar. Zira güvenlik internet üzerindeki en büyük faktörlerden birisidir. Peki web siteleri güvenliklerini nasıl sağlayabilir? Gelin bu yazımızda web sitesi güvenirliği hakkında konuşalım.
SSl Sertifikası kullanın

SSL sertifikaları, kullanıcı ile web siteleri arasındaki bilgi alışverişini özel olarak şifreleyen anahtarlar olarak bilinir. Bu sertifikalar sayesinde bir web sitesine girdiğiniz tüm bilgiler şifrelenir. Özellikle de e-ticaret sitelerinde bu durum çok önemlidir. Zira kullanıcılar hem üye bilgilerini hem de kart bilgilerini paylaşarak alışveriş yaparken güven altına alınmalıdır. Eğer siteniz SSL sertifikası ile korunmuyorsa, kullanıcıların tüm bilgileri üçüncü taraflar tarafından okunabilir ve kötü amaçlarla kullanılabilir.

Güçlü Şifreler Kullanın

Yönetici paneli şifresi, sitenizin brute force ataklarından korunabilmesi adına çok güçlü olmalıdır. Eğer şifreniz basit ve kısaysa saldırganlar tarafından kısa süre içerisinde ele geçirilebilir.

  • Büyük ve küçük harf kullanımı
  • Harf, rakam ve sembol kullanımı
  • Rakamların ardışık ya da tekrar olmaması
  • Basit ve özel bilgilerden oluşmaması
  • Harf, sayı ve sembol kombinasyonuna sahip olması

    Yazılımı Güncel Tutun

    Özellikle de WordPress gibi açık kaynaklı yazılımlar, birçok saldırgan tarafından saldırı altındadır. Saldırganlar zamanla bu gibi açık kaynaklı sistemlerde açık bulabilir ve tüm siteler tehlike altında olur. Bu durumda güncelleme yayınlanır ve açıklar kapanır. Ancak sitelerini düzenli olarak takip etmeyen yöneticiler, bu güncellemeleri zamanında yapmazlar. Eğer siz de site temasını, eklentisini ya da diğer modüllerini düzenli olarak güncellemiyor iseniz, siteniz tehlike altında demektir Sitenizin admin paneline girerek güncelleme sayfasından otomatik güncelleme özelliğini aktif edebilirsiniz.